Türkiyem...
Bilmeniz Gerekenler
Tüm Bilgiler

[1] Web Tasarımı (Sitesi)

Web Tasarım; Sizi, ürünlerinizi ve her hangi bir yapıtınızı dünya gösteren, çeşitli animsayon veya matematiksel sayfalardan oluşan gösterimdir. Ancak bu gösterimi paylaşmak için bir makineden yani sunucudan (HDD) alan satın almanız gerekmektedir. Web tasarımları bir kaç kodlama ile meydana gelmektedir. Profesyonel web tasarımına sahip olmak istiyor iseniz kesinlikle bir kodlamacıya ihtiyacınız olacaktır. Eğer basit bir web sitesi istiyor iseniz bunu sizde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıc web alını satın aldıktan sonra size zaten hazır bir takım yazılımlar web sitesi yapmanız için sunulmaktadır. Web tasarımı oluşturmayı çeşitli alanlarda toplayabiliriz.

1. Statik Photoshop Tabanı ile hazırlanmış html statik web tasarımı

2. Statik HTML5 basit kodlama ve bir takım CSS, JS, ve Bootstrap dosyaları oluşturulmuş web tasarımı

3. Statik Mobirise Yazılımı ile oluşturulmuş web tasarımları

4. Statik diğer web tasarım yazılımları ile oluşturulmuş html tabanlı web tasarımı

5. Dinamık Wordpress/Joomla/OpenCart veya Server Sunucularının sağlamış olduğu temeli bu yazılımlar olan web tasarımı

6. Dinak Web Sitesi tasarımı bireysel olarak ASPdotnet, PHP veya diğer kodlama dillerinde kodlamacı tarafından oluşturulmuş web tasarımı

7. Flash Animasyon olarak hazırlanmış web tasarımı (Flash Medai Player v.s.)

8. Proje geliştirilerek oluşturulabilir web tasarımı.

Web Tasarımı oluşturulur iken en önemli noktalar title, descriptions gibi Seo kurallarının doğru uygulanmasıdır.Web Alanı (Hosting)

Web alanı Nedir? Hosting Nedir?

* Web Alanı; Yaptırmış olduğunuz web sitesinin sunucular yayınlanacağı bölgedir. Yani sizin için ayrılmış disk alanıda diyebiliriz. Web alanı bir kaç şekilde ayarlanmaktadır. Bu ayar web tasarımının içeriğine göre değişmekteri. Web sitenizin kodlaması hangi dilde ise ve hangi özellikleri istiyor ise ona göre alanın belirlenmesi gerekmektedir. Sitenizi kodlayan kişi bunu bilen tek kişidir. Web Alın; Windows, Lunix, Red Hot, Dedicated, VPS gibi hazır sunuculardan tercih ile belirlenmektedir. Tabi bunların dışındada farklı sunuculardan da alan açtırabilirsiniz. Tabi bir de almış olduğunuz alanın bir kapasitesi olması gerekmektedir. Bu da sitenizin dosya boyutlarına göre değişmekteri. Ayrıca web alanınız tahmin edilenden büyük olması gerekmektedir. Çünkü sitenize tıklanan IP adreslerinin yasal olarak 1 yıl boyunca saklanması gerekmektedir. En ideal web alanı paketi 5 GB olanıdır. Her ne kadar daha az alanı ucuza verselerde sıkıntılı bir durum ortaya çıkabilir.


* Tüm web alanları bir panele sahip değildir. (Cqanel/Plesk Panel veya Diğer panaller.) sahiptir. Bu alandan internet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


* Paylaşımlı Web Alanı ne demek? Paylaşımlı web alanı sizin siteniz ile birlikte başka sitelerinde aynı paket olduğun gösteren alandır. Örneğin sizin siteniz büyük bir kutunun içerisinde ancak bu büyük kutunun içerisinde başka kutucuklarda var gibi düşünün. Paylaşımla web alanlarında Müşteriye Cpanel verilmez en kötü dezajantajı budur. Ancak bir çok web sitesi aynı olanda olduğu için arama motorlarında bu durum size büyük bir avantaj sağlar.


* Paylaşımsız Web Alanı ne demek; Paylaşımsız web alanı sadece size ait olan alandır. Bu alana sahip olmanız durumunda size ait Cpanel/Plesk Panel/Diğer Paneller sahip olabilirsiniz. Bu da size daha geniş kapsamlı bir tasarım kurmanızı ve takım durumları gerçekleştirmenizi sağlar.


Lunix ve Windows Web Alanları

* Lunix; açık kodlu yazılım demektir. PHP tabanlı web tasarımları ve diğer tüm satitik çalışmalar için kullanılması gereken web alanıdır. Tercihi yüksek olan bir alandır. Çünkü bir çok kodlamacı müdahale edibilir ve sorunları kolay bir şekilde çözebilir. Lunix web alanı size cpanel hizmeti sunar.


* Windows; Microsoft firmasının işletim sistemi ile çalışan web alanıdır. ASPdot.Net tabanlı yazılım oluşmuş web tasarımları için alınması gereken analdır. Plesk panel hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca tabi ki tüm statik web sitelerini de barındırı. Son zamanlar Lunix tabanlı yani php kodlu web sitelerini de desteklemektedir. Ancak yinede siz her ihtimale karşı PHP kodlamasında hazırlanmış web siteniz için Lunix alın.

İsim Tescili (Alanı Adı Tescil)

* Tescil Ne Demektir; Sizin belirlenmiş olduğunuz ve sunucular tarafında başka tarafından belirlenmemiş ve uzuntası com, net, org gibi belirlenmiş uzantılarla biten bir ismin sizin adınıza kayıt altına alınmasıdır. İnternette ilk gelen alır yasası geçerlidir. Yani siz bir isim tespit edip bunu sunucularda araştırdıktan sonra bir sahip çıkmadı ise bunu sahiplenip internet ortamına taşımananız internet tescili diyebiliriz. İsim tescillerinin ilk tercihi com uzantılı olanlarıdır. Bu durum arama motorları için önemlidir. Arama motorların aramaların genelde ilk önce com uzantılı olarak ararlar. Ancak com uzantılı tescil etmek zor olması durumunda uzantısını değiştirebilir yeniden belirlemiş olduğunuz ismi tescil edebilirsiniz. Artık bir çok sunucularda uzantı çeşidide çoğaltılmıştır. Örneğin eğitim kurumları için, edu, avukatlar av gibi uzantı halindede isim tescil etmek mümkündür. com.tr uzantısı ise genellikle ithalat ve ihracat firmaları için önerilmektedir. Ancak sizde tabi ki com.tr için de müracaat edebilirsiniz. Ancak bunun için bir takım formaliteler gerekmektedir. Diğer uzantılarda böyle bir durum söz konusu değildir.

* İsim tescili ayrıca alan adı olarak da tabir edilmektedir. Her ikiside aynı anlamı ve aynı içeriği kapsamaktadır. İsim, belirlemiş olduğunuz bir ürünün ismi olabilir veya firmanızın ismi olabilir. Veya yapacağınız interneti ticaretini ifade eden bir isim de bulup tescil edebilirsiniz.

İsim Tesili yapabilmeniz için bir register firması sitesine üye olmanız gerekmektedir. Veya alanı almış olduğunuz firmadan bu işlemi yapmasını isteyebilirsiniz. Register firmaları isminizin başkası tarafından tescil edilmediğini tespit ettiğinde sizin vereceğiniz bilgiler ile ismi tescil edip size bir panel oluşturur. Ve sizde bu ismi bu panelden takip edersiniz. Takip demek, isim tescilinizi en az bir yıl olmak kaydı ile 10 yıla kadar tescil ederek size ait olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bir yıl tescil ettirdi iseniz süresi gelmeden yeniden tescil etmeniz gerekecek bundan dolayı verilen panelden bunu takip etmelesiniz.


Reklam ve Tanıtım

* Reklam ve Tanıtım ; İsim tescilinizi yaptırıp bir internet sitesine sahip olduktan sonra web sitenizin reklamını yapmalısınız. Çünkü arama motorlarında gelebilmesi için tıklama oranının yüksek olması gerekmektedir. Ne kadar çok tıklama olursa o kadar çok arama motorlarında yükselirsiniz. Buda sizin internet üzerinden iş yapma potansiyelinizi artıracaktır. Sitenizin reklamını tıklama oranı yüksek sitelere reklam vererek sağlattırabilirsiniz. Bunun dışında sosyal ağlarda paylaşım yaparak tıklama oranını yükseltmenizde mümkün.

Reklam ve tanıtımın en etkin yolu bir takım sitelere reklam bannerı koymaktır. Bunlar haber siteleri, forum siteleri olabilir.


Site Tıklama Oranı Yükseltme

* Web Sitesi Hit Artırma Yöntemleri; En etkin yol, sitenizin bir takım tıklama oranı yüksek sitelerin altına bir takım sitenizin kodlarının gömülmesidir. Tabi bu yasal bir çerçevede olmalıdır. Aksi durumlar artı değil eksi bir takım durumlar meydana gelebilir. Tıklama oranından önce sitenizin doğru kodlandığından emin olmanız gerek. Bunu da internet üzerinden bir çok sitede teste edebilirsiniz. En başta google gibi büyük bir arama motorunun sitenizi okuması gerekmektedir. Aksi halde reklamların tanıtımların ve tıklamaların bir anlam ifadesi olmaz.

Google okumması için en önemli dosya site hatitasıdır. Site Haritasının en basit tanımlaması ise sitenizdeki linklerin bir liste halinde dökümüdür. Site haritası olması olmazlar arasındadır.

G Suite Google Gmail

[1] Neden G Suite Kullanmalıyım...

Detaylar...


[a]


[b]

Deticeted Sunucular Hakkında Bilgi

[1] Deticated Sununucu Kullanmanın Ajantajları

Detaylar...


[1.1]


[a]


[b]


VPS Sunuclar

[1] VPS Sunucular Ne İşe Yaramaktadır.

Detaylar...


[1.1]


[a]


[b]